Covid-19 sonrası işleri e-ticaret, otomasyon ve robotlar mı devralacak?

Yazar: admin

Korona virüs döneminde iş beklentileri son derece düşük seviyelerde olabilir. Bununla birlikte birçok şirketin e-ticaret alanında yeni fırsatlara yelken açtığı düşünüldüğünde, her şey o kadar da kasvetli değil.

Mastercard’dan Khalid Eligibali euronews’e, küresel salgın sonrası işletme ve tüketici davranışları trendleri hakkında konuştu.

Eligibali, “Ekonomi bir bütün olarak olumsuz etkilendi demek muhtemelen doğru olmayacaktır. Daha dik bir yükselişte olan alanlar, sektörler var. Size bir örnek vereyim. 3 ay öncesine kadar ev eğlencesi yayını yapan platformlardan birine üyeydim. Şimdi 5 üyeliğim var. Ve eminim ki benim gibi davranışlarını değiştirmek zorunda kalan çok fazla tüketici var. Bu ekonomide fayda sağlayan sektörler ve alanlar var. Söylemeye gerek yok, seyahat, konaklama, turizm, mutfak, restoran gibi etkilenen bazı sektörler var. Ve bunlar iş modellerini değiştirmek zorunda kaldılar” ifadelerini kullandı.

Canlı etkinliklerin sonu mu geliyor?

Büyük bir canlı etkinliğe katılıyorsanız, ister bir pop konseri olsun, ister olimpiyatların açılış seremonisi ya da Broadway tiyatro yapımı olsun, işin içinde Production Resource Group’un parmağı olması ihtimali var. Şirketin CEO’su Jere Harris euronews’e küresel salgının işlerini nasıl etkilediğini anlattı.

Harris şunları söyledi: “Bir şirket olarak ve yaptığımız şeye bakarak, bütün dünyamız durma noktasına geldi. Haftada ortalama 15ila 20 milyon dolar gelir elde ederiz. Hepsi bitti. İnsanlara ya da tüm dünyaya izin vermek zorunda kaldık. Restoranlar ve barlar açılacak ve bir çeşit sosyal mesafe uygulayabilecek. Bir Batılı tiyatro prodüksiyonunu ya da Broadway gösterisini sosyal mesafeyle yürütmek imkansız. Ekonomik olarak, her koltuğu birbirinden ayırsanız bile imkansız.

Bence bu hepimizi değiştirecek. Şirketi iyi bir noktaya götürecek çünkü artık olaylara farklı açıdan bakacağız. Akış için çok daha fazla fırsat görüyoruz. Bugünkü teknolojiyle çok şey başarabilirsiniz ve bu, bazılarının daha kolay bir şekilde başarabileceğimiz çok fazla şey olduğunu fark etmesini sağlayabilir.”